Obrabiarki CNCObróbka skrawaniem

Co to jest obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem CNC jest obecnie jedną z najbardziej popularnych form przygotowania idealnych materiałów do produkcji silników, maszyn, czy pojazdów. Jednakże bardzo mało osób zdaje sobie w ogóle sprawę z tego, czym dokładnie jest takowa obróbka i jak to się dokładnie odbywa.

Jakie narzędzia?

Obróbka skrawaniem to inaczej obróbka ubytkowa, która odbywa się poprzez usuwanie nadmiaru materiału, tzw. naddatku. Robi się to za pomocą bardzo ostrych dłut i noży, które są sterowane komputerowo. Dzięki temu możliwe jest bardzo dokładne poprowadzenie obróbki, aby wszystko było w jak najlepszym porządku i projekt był zgodny z dostarczoną dokumentacją.

Bardzo ważne jest w takim wypadku prawidłowe ustawienie maszyny, bowiem to właśnie od niego zależy fakt, czy potem elementy będą pasować tam, gdzie mają zostać zastosowane. Czasami wystarczy tylko jeden milimetr różnicy, aby cała seria była do wyrzucenia.

Jakie typy obróbki?

Obecnie na rynku można wyróżnić obróbkę:

 • Wiórową
 • Ścierną
 • Erozyjną

Dodatkowo te wszystkie typy dzielą się jeszcze między sobą w zależności od użytych technologii. Zawsze priorytetem będzie zgodność z wymiarami, jakie naniesione są w dokumentacji oraz najwyższa jakość samego wykonania. Od tego w dużej mierze zależy, czy rzeczywiście wszystko będzie mogło być spasowane w miejscu przeznaczenia. To gwarantuje, że codziennie możemy cieszyć się perfekcyjnie przygotowanymi częściami do samochodów, czy maszyn rolniczych.

3 komentarze do “Co to jest obróbka skrawaniem?

 • U mnie pracy obecnie zakupili kilka nowych maszyn, więc będzie czym operować, bo sprzęt z najwyższej półki:)

  Odpowiedz
  • Największe fabryki używają oczywiście urządzeń dedykowanych, stworzonych na zamówienie, a ich wartość często sięga setek tysięcy złotych.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*