Obróbka skrawaniem

Operatorzy maszyn sterownych numerycznie CNC

Tak naprawdę obrabiarki numeryczne powstały już w połowie XX wieku i zostały zbudowane głównie na potrzeby lotnictwa wojskowego w Ameryce. Obrabiarki CNC to nic innego jak urządzenia typu frezarki, lasery, czy tokarki, które są sterowane za pomocą układu numerycznego. To gwarantuje dowolne sposoby ich programowania.

Jak działają maszyny CNC?

Główna zasada działania to określenie wzajemnego położenia przedmiotu poddawanego obróbce i narzędzia, które będzie ją wykonywać. Chodzi o to, aby możliwe było jak najłatwiejsze uzyskanie pożądanych rezultatów. Praca na tego typu maszynach daje możliwości bardzo precyzyjnego obrabiania metali i tworzyw. Warto podkreślić, że nie stanowią tutaj problemów nawet najbardziej skomplikowane kształty.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że technologia CNC stale się rozwija i z roku na rok pojawiają się jeszcze lepsze maszyny, które umożliwiają tworzenie nawet najbardziej skomplikowanych rzeczy.

Jak zostać operatorem CNC?

Niewątpliwie jest tutaj potrzebnej sporo wiedzy, którą można zdobyć na specjalistycznym kursie, po którym zostaje wystawione zaświadczenie i certyfikat o jego zakończeniu. Jeśli chodzi o długość trwania takowego kursu, to jego ilość będzie w dużej mierze zależna od danego zakładu pracy. Przeważnie jednak spotykane są kursy trwające około 50 godzin, na które składa się zarówno teoria, jak również zajęcia praktyczne. To pozwala kandydatowi na zdobycie niezbędnych kwalifikacji i umiejętności przydatnych podczas dalszej pracy jako operator obrabiarek CNC.

3 komentarze do “Operatorzy maszyn sterownych numerycznie CNC

 • Sama zasada działania skomplikowana nie jest, ale budowa takich obrabiarek już tak, szczególnie od strony programistycznej

  Odpowiedz
 • Ile kosztuje taki kurs na operatora CNC? Można z urzędu pracy dostać jakieś skierowanie na przeszkolenie?

  Odpowiedz
  • Kurs na operatora maszyn CNC kosztuje ok 2 – 3 tys. zł. w zależności od firmy, terminu ilości godzin. Jeśli chodzi o finansowanie z urzędu pracy to jest taka możliwość, ale zależy to od konkretnego urzędu i jego aktualnej oferty.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*