Obrabiarki CNC

Zawody związane z maszynami CNC – jaką wiedzę trzeba posiadać i jak ją zdobyć?

Obróbka CNC jest bez wątpienia jednym z najdokładniejszych sposobów tworzenia z metali gotowych elementów o konkretnych kształtach i precyzyjnych wymiarach. Dzięki nowoczesnym maszynom CNC wystarczy odpowiednio zaprogramować komputer sterujący, by w prosty sposób uzyskać oczekiwany efekt. Na początku trzeba jednak uzyskać wiedzę z zakresu obsługi takiej maszyny i projektowania wytwarzanych elementów. W dobie internetu łatwo znaleźć filmy instruktażowe, artykuły czy instrukcje obsługi i przyswoić wiedzę na temat maszyn CNC. Czy nauka w domu wystarczy by nauczyć się ich obsługi? A może konieczne jest udanie się na kurs? O tym powiemy w tym artykule.

Podstawowe zawody

Projektant CAD (Computer Aided Design) lub CAM ( Computer Aided Manufacturing)

To od niego zaczyna się cały proces obróbki. Projektant podejmuje decyzje dotyczące wyglądu produkowanych elementów oraz materiałów jakie mają zostać użyte do jego wytworzenia. Chcąc uzyskać jak najlepszą jakość finalnie stworzonych elementów, projektant wskazuje czy mają być one produktami jednorodnymi czyli wykonanymi z jednego rodzaju materiału czy kompozytowymi. Chcąc zostać projektantem CAD lub CAM niezbędne jest uzyskanie wiedzy z zakresu programów takich jak AutoCad, Autodesk Inventor lub podobnych. Przydatna jest także znajomość języka angielskiego i zasad przygotowywania projektów.

Technolog

Mając konkretne projekty, technolog ustala jak powinien wyglądać proces produkcji tych elementów. Ustala także w jaki sposób maszyna powinna poruszać się po bryle, by uzyskać konkretny kształt – modelowanie bryłowe. W tym celu musi on dokładnie znać materiały wykorzystywane podczas obróbki oraz rozumieć w jaki sposób działa maszyna i jak ją obsługiwać.

Operator maszyny CNC

Bazując na stworzonych przez projektanta i technologa projektach odpowiednio programuje maszynę i dostosowuje odpowiednie narzędzia oraz parametry skrawania. Dodatkowo pilnuje całego procesu wytwarzania od włożenia odpowiednich materiałów po wyjęcie uzyskanych elementów. Dba również o czystość maszyny.

Często jednak granice między tymi zawodami się zacierają i np. w kompetencjach technologa może być również dobór odpowiednich narzędzi oraz parametrów skrawania itd.

Nauka w domu a kurs

Obecnie nietrudno znaleźć materiały dotyczące procesów obróbki CNC. Ze względu na to, że ceny kursów przygotowujących do pracy z maszynami CNC często dużo kosztują, warto pokusić się o samodzielną naukę w domu. Czy jednak możliwe jest samodzielne przygotowanie do użycia maszyny? Poprzez naukę w domu możliwe jest zdobycie jedynie wiedzy teoretycznej. Nie ma możliwości przećwiczenia jej na maszynach, jak w przypadku kursów. Trzeba również pamiętać, że przy obróbce CNC pracuje grupa fachowców o różnym zakresie wiedzy. W zależności od stanowiska, na które chcemy się przygotować zdobycie wiedzy przez naukę w domu może być mniej lub bardziej możliwe. Zaletą kursów jest przede wszystkim wspomniana wcześniej praktyka. Możliwość przećwiczenia zdobytej wiedzy przydaje się, szczególnie dla operatora maszyn CNC czy technologa. W przypadku projektanta CAD lub CAM znajomość programów można zdobyć nawet bez kursów. Warto jednak pamiętać, że na każdym stanowisku nawet podstawowa wiedza z zakresu obsługi maszyny jest bardzo przydatna. Tym bardziej, że po niektórych kursach można uzyskać certyfikat TUV Nord uznawany nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Można również połączyć oba sposoby i po odbyciu kursu poszerzać swoją wiedzę nauką w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*