Obróbka skrawaniem

Obrabiarki CNC – nadają się do drewna?

Wielu osobom obrabiarki CNC mogą kojarzyć się wyłącznie z wytwarzaniem części na potrzeby motoryzacji, silników maszyn itd. Jednakże, czy można również je wykorzystywać do obrabiania przedmiotów drewnianych, czy też innych tworzyw? Otóż jak najbardziej, bowiem skoro specjalistyczne noże sprawdzają się w przypadku obróbki metalu, to dlaczego miałyby nie sprawdzać się również przy drewnie?

Wstępna obróbka

Zanim dany materiał będzie kształtowany na obrabiarce, będzie musiał przejść wstępną obróbkę, dzięki której będzie możliwe jego późniejsze dopasowanie i jeszcze łatwiejsza praca nad nim. Najpierw więc drewno czy inne tworzywa są obrabiane na tradycyjnych i podstawowych maszynach, a dopiero później na profesjonalnych obrabiarkach CNC.

Projektowanie kształtu

Jeśli mówimy o obrabiarkach CNC, to całe projektowanie odbywa się na komputerze. Potem pozostaje tylko niezbędne dane wysłać do obrabiarki, która zajmie się tworzeniem danego przedmiotu. Wiele będzie tutaj również zależało od profesjonalizmu operatora, który ma za zadanie zajmować się niezbędnymi obliczeniami i wgrywaniem danych. Na podstawie swojego doświadczenia musi on czasami skorygować pewne doświadczenia, dzięki którym produkcja może trwać dalej.

Urządzenia CNC nie są specjalnie skomplikowane, jednakże do ich obsługi musi być najpierw ukończony odpowiedni kurs, który w dostatecznym stopniu przygotowuje do tego, aby programować obrabiarki CNC.

4 komentarze do “Obrabiarki CNC – nadają się do drewna?

 • Mam taką mini do drewna w domu i sprawuje się bardzo dobrze. Polecam każdemu, kto lubi takie rzeczy

  Odpowiedz
  • Koszty oczywiście zależą od wielkości urządzenia, jakości wykorzystanych podzespołów i przeznaczenia dlatego ciężko podać nawet przybliżony koszt nie znając szczegółów.

   Odpowiedz
 • Tak, nadają się. Drewno podczas obróbki zachowuje się jednak nieco inaczej niż metal, podczas programowania pracy maszyny cnc musimy to wziąć pod uwagę.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*